Najnowsze przepisy i wymagania antysmogowe zawierają bardzo wysokie zalecenia dotyczące sprawności oraz efektywności pieców grzewczych. Prezentowany kocioł PellPal D o mocy 20 kW na drewno to model, który bezproblemowo podgrzewa wodę użytkową oraz dba o komfortową temperaturę pomieszczeń znajdujących się na powierzchni od 160 do 200 m². Paliwem jest drewno w postaci polan, które przed rozpoczęciem pracy maszyny umieszcza się w specjalnie do tego zaprojektowanej komorze zasypowej. Jej budowa pozwala na znaczne ograniczenie intensywności uzupełniania paliwa.
Ponadto kocioł na drewno PellPal D o mocy 20 kW charakteryzuje się również wysokim poziomem sprawności, który sięga 90,9%. W badaniach kontrolnych zgodnych z normą EN-303-5 piec zyskał 5 klasę przy pełnej oraz deklarowanej, minimalnej wartości sprawności. Uzyskana przez urządzenie ocena efektywności energetycznej to A+, co wspólnie z niskim poziomem emisyjności pyłów PM (poniżej 20 mg/m3) zapewnia zgodność z unijnymi założeniami projektu EcoDesign.
Na dodatek prezentowany kocioł na drewno PellPal D o mocy 20 kW wyróżnia się również uniwersalnością, która w zależności od preferencji użytkownika pozwala pracować urządzeniu w dwóch systemach: otwartym i zamkniętym.
Pierwszy z nich wymaga jedynie zastosowanie otwartego naczynia wzbiorczego. Z kolei do drugiego obowiązkowy jest zakup zewnętrznych elementów - wężownicy schładzającej, naczynia przeponowego, zaworu DBV-2 odpowiadającego za odprowadzanie nadmiaru mocy cieplnej, a także zaworu zabezpieczenia termicznego SYR-5067, który stosuje się w modelach pozbawionych wymiennika chłodzącego. Zarówno do układu otwartego, jak i zamkniętego należy zastosować akumulacyjny zbiornik o minimalnej pojemności w wysokości 840 litrów.
Zgodnie z wymaganiami ekoprojektu (Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189) kotły z ręcznym zasypem paliwa należy eksploatować z wodnym zasobnikiem ciepła, zbiornikiem akumulacyjnym o pojemności zależnej od mocy cieplnej. Wymagana pojemność zbiornika akumulacyjnego została określona zgodnie z wymaganiami normy EN 303-5 oraz Rozporządzenia parlamentu UE 2015/1189. Wg w/w wymagań pojemność zbiornika akumulacyjnego nie może być mniejsza niż wskazana w danych technicznych kotła PellPal D.
Prosta konstrukcja kotła PellPal D o mocy 20 kW gwarantuje bezawaryjność pracy, znaczne ułatwienie czynności konserwujących, a także potrzebę uzupełnienia paliwa. Przed instalacją urządzenia zachęcamy do zapoznania się z załączoną do zakupu dokumentacją oraz instrukcją.
Podstawowe dane techniczne kotła PELLPAL D o mocy 20 kW
- znamionowa moc cieplna: 20 kW
- powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń: od 160 do 200 m2
- powierzchnia grzewcza kotła: 3,1 m2
- sprawność cieplna: 90,9 %
- klasa energetyczna: A+
- ciśnienie robocze: 2 bary
- pojemność wodna kotła: 83 litry
- maksymalna temperatura robocza: 95 OC
- ciąg kominowy: 0,27 mbar
- masa załadunku opału: 10,5 kg
- długość kłód (polan drewna): 280 mm
- średnica kłód (polan drewna): FI 30 - 120 mm
- masa kotła: 350 kg
- pojemność zbiornika akumulacyjnego: 840 litrów
Budowa kotła na drewno PELLPAL D o mocy 20 kW
Korpus kotła i płaszcze zewnętrzne wykonane są z atestowanej blachy kotłowej P265GH o grubości 5 mm. Poszczególne elementy kotła wycinane są laserowo co zapewnia maksymalną dokładność i 100 % powtarzalność poszczególnych elementów, z których składa się dane urządzenie grzewcze.
Konstrukcja oparta jest o wymiennik z poziomymi kanałami konwekcyjnymi umieszczonymi w górnej części komory paleniska. W dolnej części kotła znajduje się palenisko wyposażone w ruszt żeliwny składający się z ułożonych obok siebie belek żeliwnych.
Kocioł wyposażony został w szczelnie zamykane drzwiczki umożliwiające obsługę kotła, załadunek opału, czyszczenie kanałów konwekcyjnych i komory spalania. W dolnych drzwiczkach zaprojektowana została klapka, której pozycja regulowana jest poprzez miarkownik ciągu powietrza Regulus. Wylot komina (czopuch) umieszczony jest z tyłu kotła. Króćce służące do podłączenia kotła do instalacji grzewczej znajdują się na górze kotła oraz w jego tylnej części. Na górze kotła znajdują się również króćce służące do montażu miarkownika ciągu sterującego pracą klapki dopływu powietrza.
Dostosowanie kotła PELLPAL D do pracy w kotłowni
Mając na uwadze różne warunki lokalowe kotłowni istnieje możliwość zmiany strony otwierania wszystkich drzwiczek kotła. Możliwość zamiany głównych podzespołów w kotle typu PELLPAL jakim są drzwiczki jest niewątpliwie bardzo istotnym atutem, który ułatwia zarówno wygodną obsługę a przede wszystkim montaż kotła do instalacji c.o. i instalacji odprowadzania spalin czyli komina. Kolejność montażu wymienionych podzespołów przedstawiono w dokumentacji DTR kotła.
Gwarancja na kocioł wynosi 24 miesiące i liczy się od daty jej wystawienia czyli zakupu kotła. Gwarancja na kocioł jest udzielana pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań podanych w instrukcji obsługi (patrz załączniki).
Uwaga! Niezapoznanie się i niespełnienie przez użytkownika wymagań podanych w instrukcji obsługi, próba samodzielnej naprawy, ingerencja w konstrukcje kotła i osprzętu, oraz innych przyczyn, niewynikających z winy producenta powoduje utratę gwarancji.
Gwarancją objęty jest również osprzęt montowany do kotła (wentylator, sterownik - jeżeli występują), lecz na okres i na warunkach zgodnych z kartą gwarancyjną producenta tego osprzętu.
Gwarancja nie obejmuje:
- uszkodzeń mechanicznych powstałych w czasie transportu, montażu, obsługi kotła
- elementów zużywających się w eksploatacji kotła (sznur uszczelniający, uszczelki, zawirowywacze, zawiasy, śruby, nakrętki, rączki i zaczepy, elementy ceramiczne, powłoki malarskie). Gwarancji nie obejmuje również czynność ich wymiany
- zdarzeń opisanych w „Przyczyny zakłóceń i niedomagań w pracy kotła”
- brak potwierdzenia montażu i zabezpieczenia kotła wg PN-91/B-02413 lub PN-EN 12828:2003
- czynności przewidzianych do wykonania przez użytkownika podanych w instrukcji obsługi
- korozji, wżerów i ubytków materiału kotła spowodowanej niewłaściwą eksploatacją kotła (zachowanie minimalnej temperatury powrotu w kotle - ochrona temperaturowa)
- zniszczeń i ich skutków spowodowanych brakiem zastosowania przewodów kominowych niezgodnych z wymaganiami uwzględniającymi prawdopodobieństwo powstania kondensacji spalin i odpornych na działanie szkodliwych związków chemicznych w tym kwasów.
- uszkodzeń w skutek przekroczenia maksymalnych wartości temperatury i ciśnienia w kotle