Warto przygotować się na chłodne dni, wybierając wydajne i ekologiczne rozwiązania. Prezentowany kocioł na pellet o mocy 8 kW SLIM ze sterownikiem PELLPAL PID kolor LCD zadba o każde domowe wnętrze nieprzekraczające powierzchni 100 m2. Urządzenie poradzi sobie również z podgrzaniem wody użytkowej wedle potrzeb użytkowników. W zbiorniku można spalać biopaliwo – pochodzący z naturalnych zasobów pellet drzewny o średnicy do 8 mm. Sprawność kotła o mocy 8 kW SLIM sięga ponad 90%. Zostało to poświadczone badaniami, na których urządzenie na pellet uzyskało 5 klasę zgodnie z normą EN 303-5.
Ponadto kocioł grzewczy spełnia surowe standardy ekoprojektu EcoDesign – jego klasa energetyczna to A+, więc efektywność energetyczna przy jednocześnie niskim zużyciu energii stoi na bardzo wysokim poziomie. Trzeba wspomnieć nie tylko o oferowanej mocy, ale też o niskiej emisyjności pyłów PM poniżej 20 mg/m3, co może być znaczące w przypadku starania się o dofinansowanie na wymianę starego urządzenia do ogrzewania.
Swoją wydajność w spalaniu biopaliwa kocioł SLIM o mocy 8 kW zawdzięcza nowocześnie zaprojektowanym palnikom QPELL, wentylatorowi nadmuchowemu oraz mikroprocesorowemu regulatorowi pracy kotła. To właśnie sterownik PellPal PID z kolorowym dotykowym wyświetlaczem LCD odpowiada za pracę dmuchawy, proces spalania, a tym samym za dostarczenie wymaganej dawki paliwa do palnika. Sterownik z dotykowym wyświetlaczem LCD będzie doskonałym wyborem dla domowników ceniących sobie wygląd i czytelność. Menu nawigacyjne w języku polskim ułatwia korzystanie z urządzenia i obsługę kotła.
Kocioł o mocy 8 kW SLIM na pellet może pracować w układzie otwartym oraz zamkniętym. W tym celu należy wyposażyć układ w niezbędny osprzęt montując do niego zewnętrzną wężownice, naczynie przeponowe oraz zawór zabezpieczenia termicznego SYR 5067 i DBV2. Dobór elementów do kotła SLIM będzie zależny od wybranej techniki zabezpieczającej. Jeśli zatem właścicielom gospodarstw domowych zależy na ekologii, wysokiej wydajności cieplnej oraz niższym zużyciu prądu, to urządzenie jakim jest kocioł PELLPAL 8 kW SLIM sprawdzą się idealnie.
Budowa kotła PELLPAL SLIM na pellet o mocy 8 kW
Korpus kotła i płaszcze zewnętrzne wykonane są z atestowanej blachy kotłowej P265GH o grubości 5 mm. Poszczególne elementy kotła wycinane są laserowo co zapewnia maksymalną dokładność i 100 % powtarzalność poszczególnych elementów, z których składa się dane urządzenie grzewcze.
Konstrukcja oparta jest o wymiennik z poziomymi kanałami konwekcyjnymi umieszczonymi w górnej części komory paleniska. Zbiornik opału znajduje się nad korpusem kotła. Umieszczenie zbiornika opału nad korpusem kotła pozwoliło również uzyskać małą szerokość zestawu grzewczego przez co może być zastosowany w małych pomieszczeniach. Pojemność zbiornika pelletu w kotle PellPal SLIM o mocy 8 kW to 45 kg, objętość zbiornika 61 litrów.
Kocioł wyposażony został w szczelnie zamykane drzwiczki umożliwiające obsługę kotła, czyszczenie kanałów konwekcyjnych i komory spalania. W dolnych drzwiczkach korpusu umieszczony jest nowoczesny palnik pelletowy QPELL. Opał dostarczany jest do palnika podajnikiem ślimakowym i zsypywany jest poprzez rurę spiro. Zastosowanie rury spiro zabezpiecza zbiornik z opałem przed przedostaniem się do niego ognia. Wylot komina (czopuch) umieszczony jest z tyłu kotła, na górze pod kątem 45 stopni i skierowany do góry.
Króćce służące do podłączenia kotła do instalacji grzewczej znajdują się na górze kotła oraz w jego tylnej części. Przed podłączeniem kotła do instalacji należy ustawić go na stabilnym podłożu i wypoziomować za pomocą nóżek, w które wyposażone zostało urządzenie grzewcze.
Pracą kotła steruje mikroprocesorowy regulator pracy kotła PELLPAL PID z kolorowym wyświetlaczem. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze dzięki dotykowemu panelowi z intuicyjnymi kolorowymi ikonami i menu w języku polskim. Sterownik posiada wstępne nastawy przystosowane do zadanej mocy grzewczej konkretnego kotła dobrane w taki sposób aby proces rozpalania a w dalszej części palenia i ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania przebiegał w sposób wydajny i oszczędny. Sterownik posiada funkcję automatycznego rozpalania pelletu w palniku za pomocą znajdującej się w przestrzeni paleniskowej zapalarki.
Sterownik PELLPAL z kolorowym wyświetlaczem LCD 4,3 cala obsługuje:
- podajnik pelletu
- dmuchawę
- siłownik zaworu mieszającego
- pompę c.o. - strefy czasowe na kotle
- pompę ładującą c.w.u. - strefy czasowe c.w.u.
- pompę cyrkulacyjną - strefy czasowe cyrkulacji
- pompę kotłową - ochrony powrotu
- czujnik pogodowy - pogodowe sterowanie układu zaworu mieszającego
- zapalarkę automatyczną do pelletu
- gniazdo USB do aktualizacji oprogramowania sterownika
- wykresy pracy kotła
Algorytm PID w sterowniku PELLPAL PID PELLET LCD
Regulator temperatury PELLPAL PID PELLET posiada funkcję elastycznego spalania, która ogranicza do minimum konieczność kontaktu użytkownika z urządzeniem. Sterownik z algorytmem PID załącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Kocioł grzeje przez cały czas, nie ma przestojów, nie ma również gwałtownych zmian temperatury w kominie oraz w komorze spalania. Temperatura wody wyjściowej jest stabilna. Regulacja mocy kotła odbywa się z krokiem 1%, czyli minimalna moc kotła to 20% aż do maksymalnej mocy czyli 100%. Jeśli temperatura na kotle jest wyższa od zadanej o 5°C kocioł przechodzi w wygasanie. Z kolei gdy temperatura spadnie 5°C poniżej zadanej temperatury na kotle następuje automatyczne rozpalanie. Sterownik automatycznie dobiera pauzę dawki paliwa i czas pracy podajnika oraz ilość powietrza, użytkownik nastawia parametry wyjściowe w sterowniku!
Zalety i korzyści z zastosowania sterownika PELLPAL PID PELLET LCD:
- ekonomia: oszczędność paliwa
- ekologia: niski poziom pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska
- niska temperatura spalin
- dłuższa żywotność wymiennika
- intuicyjna obsługa dzięki graficznemu menu
- możliwość aktualizacji oprogramowania
- sterowanie odpopielaniem
Wyposażenie kotła PELLPAL SLIM o mocy 8 kW:
- korpus kotła z izolacją
- zbiornik na pellet umieszczony nad korpusem kotła
- sterownik mikroprocesorowy PELLPAL PID kolor LCD
- palnik pelletu z zapalarką automatyczną
- podajnik opału, pelletu
Dokumentację na wyposażeniu kotła stanowią:
- instrukcja obsługi i montażu kotła PELLPAL na pellet
- instrukcja obsługi sterownika PELLPAL PID kolor LCD
- świadectwo badań kotła - integralna część instrukcji obsługi kotła
- zaświadczenie badań kotła - j.w.
- deklaracja zgodności kotła - j.w.
- karta produktu kotła - j.w.
- karta wymogów w zakresie ekoprojektu - j.w.
- tabliczka znamionowa kotła - umieszczona na urządzeniu grzewczym
- etykieta energetyczna kotła - j.w.
Dostosowanie kotła PELLPAL do pracy w kotłowni
Mając na uwadze różne warunki lokalowe kotłowni istnieje możliwość zmiany strony otwierania wszystkich drzwiczek kotła. Możliwość zamiany głównych podzespołów w kotle typu PELLPAL jest niewątpliwie bardzo istotnym atutem, który ułatwia zarówno wygodną obsługę a przede wszystkim montaż kotła do instalacji c.o. i instalacji odprowadzania spalin czyli komina. Kolejność montażu wymienionych podzespołów przedstawiono w dokumentacji DTR kotła.
Gwarancja na kocioł wynosi 60 miesięcy i liczy się od daty jej wystawienia i zakupu kotła. Gwarancja na kocioł jest udzielana pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań podanych w instrukcji obsługi (patrz załączniki).
Uwaga! Niezapoznanie się i niespełnienie przez użytkownika wymagań podanych w instrukcji obsługi, próba samodzielnej naprawy, ingerencja w konstrukcje kotła i osprzętu, oraz innych przyczyn, niewynikających z winy producenta powoduje utratę gwarancji.
Gwarancją objęty jest również osprzęt montowany do kotła (wentylator, sterownik), lecz na okres i na warunkach zgodnych z kartą gwarancyjną producenta tego osprzętu.
Gwarancja nie obejmuje:
- uszkodzeń mechanicznych powstałych w czasie transportu, montażu, obsługi kotła
- elementów zużywających się w eksploatacji kotła (sznur uszczelniający, uszczelki, zawirowywacze, zawiasy, śruby, nakrętki, bezpiecznik-zawleczka ślimaka, rączki i zaczepy, elementy ceramiczne, deflektor płomienia, powłoki malarskie). Gwarancji nie obejmuje również czynność ich wymiany
- zdarzeń opisanych w „Przyczyny zakłóceń i niedomagań w pracy kotła”
- brak potwierdzenia montażu i zabezpieczenia kotła wg PN-91/B-02413 lub PN-EN 12828:2003
- czynności przewidzianych do wykonania przez użytkownika podanych w instrukcji obsługi
- korozji, wżerów i ubytków materiału kotła spowodowanej niewłaściwą eksploatacją kotła (zachowanie minimalnej temperatury powrotu w kotle - ochrona temperaturowa)
- zniszczeń i ich skutków spowodowanych brakiem zastosowania przewodów kominowych niezgodnych z wymaganiami uwzględniającymi prawdopodobieństwo powstania kondensacji spalin i odpornych na działanie szkodliwych związków chemicznych w tym kwasów.
- uszkodzeń w skutek przekroczenia maksymalnych wartości temperatury i ciśnienia w kotle