Prezentujemy ekologiczny i wydajny kocioł na pellet, model PELLPAL DUO o mocy 24 kW. Urządzenie to przystosowane jest do opału jakim jest pellet drzewny. Kocioł PELLPAL DUO charakteryzuje wysoka wydajność, przemyślana budowa i doskonała izolacja urządzenia. Wszystkie te parametry wpływają na wysoką sprawność kotła c.o.
Kocioł PELLPAL DUO o mocy 24 kW bez problemu poradzi sobie z wytworzeniem energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń o powierzchni do 300 metrów kwadratowych przy jednoczesnym podgrzewaniu wody użytkowej. Paliwo stosowane w kotłach PELLPAL DUO to pellet drzewny o średnicy od 6 do 8 mm. Samo paliwo jest bardzo łatwe w przechowywaniu, nie wytwarza pyłu a jednocześnie po jego spalaniu pozostaje minimalna ilość popiołu.
Sprawność kotła PELLPAL DUO na pellet o mocy 24 kW przekracza ponad 90%, co potwierdzają badania przeprowadzone zgodnie z normą PN-EN 303-5:2021-09, na których urządzenie grzewcze otrzymało 5 klasę. Klasa energetyczna kotła c.o. to A+, która zaświadcza o energooszczędności i niezwykłej sprawności sprzętu. A to w połączeniu z niskim poziomem emisyjności tlenku węgla, substancji smolistych oraz pyłów (o stopniu niższym od 20 mg/m3) daje możliwość skorzystania z wyższego dofinansowania na wymianę kotła zgodnie z ekoprojektem EcoDesign.
Bardzo wysoka wydajność i sprawność urządzenia.
Wyposażenie urządzenia PELLPAL DUO na pellet o mocy 24 kW obejmuje:
- palnik stalowo-żeliwny, który bardzo wydajnie spala pellet,
- wentylator nadmuchowy, który dostarczają powietrze do komory spalania,
- sterownik PELLPAL DUO KOLOR, który jest odpowiedzialny za rozpalenie, utrzymywanie i kontrolę procesu spalania poprzez regularne dostarczanie opału.
W prezentowanej wersji wyposażeniem kotła na pellet o mocy 24 kW jest sterownik z kolorowym i dotykowym wyświetlaczem, który jeszcze bardziej ułatwia obsługę urządzenia grzewczego. Kocioł przystosowany jest do pracy w systemie otwartym (układ wyposażony w przelewowe naczynie wzbiorcze), w którym instalacja połączona jest z bezpośrednio z powietrzem gromadzonym w naczyniu. Jeśli jednak pojawi się potrzeba wykorzystania jej w układzie zamkniętym, to niezbędny okaże się zakup dodatkowych elementów w postaci wężownicy schładzającej, zaworu bezpieczeństwa DBV2 i zabezpieczenia termicznego SYR 5067 oraz naczynia przeponowego. Zastosowane urządzenia zniwelują szansę na pojawienie się nadciśnienia, które może być groźne dla założonej instalacji.
Budowa kotła PELLPAL DUO na pellet o mocy 24 kW
Kocioł grzewczy Pellpal Duo o mocy 24 kW składa się z korpusu wykonanego z atestowanej blachy kotłowej o grubości 5 mm oraz płaszcza wodnego, do którego wykonania użyto tej samej atestowanej stali o tej samej grubości. Kocioł zaprojektowany został z poziomymi kanałami w górnej części urządzenie. Korpus kotła został tak zaprojektowany aby można było zamontować palnik pelletu z prawej lub lewej strony urządzenia. Kocioł wyposażony został w dedykowaną przesłonę, która umożliwia zmianę położenia strony podajnika względem korpusu kotła. Standardowo dostarczany jest w wersji z podajnikiem i zbiornikiem zamontowanym z prawej strony kotła.
Bezpośrednio nad podajnikiem zamontowany jest zbiornik opału, pelletu. Wykonany wykonany został z blachy o grubości 2 mm. Posiada on zamontowaną pod pokrywą zbiornika uszczelkę zapobiegającą przedostawaniu się wilgoci do wnętrza zbiornika. Klapa zbiornika posiada zamontowany czujnik otwarcia pokrywy. Zbiornik opału spoczywa na ramce łączącej jego korpus z korpusem podajnika opału. Pomiędzy nimi zamontowana jest gumowa uszczelka.
Opał ze zbiornika zsypywany jest bezpośrednio do podajnika ślimakowego i transportowany w odpowiednich ilościach do znajdującego się wewnątrz komory spalania palnika. Kocioł PELLPAL DUO posiada zabezpieczenie w postaci tzw. strażaka, które uniemożliwia cofnięcie się żaru i ognia do komory z opałem. W tylnej części kotła zamontowany jest zbiornik na wodę, który połączony jest wężem z czujnikiem temperatury. W przypadku wykrycia przez czujnik zbyt wysokiej temperatury w podajniku następuje spust wody i wygaszenie awaryjne palnika.
Sterowanie kotłem PELLPAL DUO o mocy 24 kW - regulator z kolorowym wyświetlaczem LCD
Pracą kotła steruje mikroprocesorowy regulator pracy kotła PELLPAL DUO KOLOR wyposażony w kolorowy dotykowy wyświetlacz LCD. Posiada on wstępne nastawy urządzenia dla opału jakim jest pellet. Menu sterownika zostało wyposażone w opcję możliwości zmiany opału w zależności od tego w jakim kotle grzewczym urządzenie zostało wykorzystane. W przypadku kotłów PELLPAL DUO przebadanych do spalania pelletu posiada on włączone wstępne ustawienia dla opału jakim jest pellet i nastawy przystosowane do zdanej mocy grzewczej konkretnego kotła. Parametry sterownika PELLPAL DUO zostały dobrane w taki sposób aby proces rozpalania a w dalszej części palenia i ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania przebiegał w sposób wydajny i oszczędny. Sterownik posiada funkcję automatycznego rozpalania pelletu w palniku za pomocą znajdującej się w przestrzeni paleniskowej zapalarki, grzałki automatycznej.
Wyposażenie kotła PELLPAL DUO o mocy 24 kW:
- korpus kotła z izolacją
- zbiornik na pellet
- sterownik mikroprocesorowy PELLPAL DUO KOLOR
- podajnik i palnik pelletu z zapalarką automatyczną
- wentylator nadmuchowy paleniska, dmuchawa DM 80
Dokumentację na wyposażeniu kotła stanowią:
- instrukcja obsługi i montażu kotła PELLPAL DUO na pellet
- instrukcja obsługi sterownika PELLPAL DUO KOLOR
- świadectwo badań kotła - integralna część instrukcji obsługi kotła
- zaświadczenie badań kotła - j.w.
- deklaracja zgodności kotła - j.w.
- karta produktu kotła - j.w.
- karta wymogów w zakresie ekoprojektu - j.w.
- tabliczka znamionowa kotła - umieszczona na urządzeniu grzewczym
- etykieta energetyczna kotła - j.w.
Przykładowy schemat podłączenia kotła do układu grzewczego c.o. i c.w.u. z zabezpieczeniem w układzie otwartym wg PN-91/B-02413
Opis elementów schematu układu otwartego
- RP – rura przelewowa
- RO – rura odpowietrzająca
- RS – rura sygnalizacyjna
- RW – rura wzbiorcza
- RB – rura bezpieczeństwa
- NW – otwarte naczynie wzbiorcze
- H >= 0,3 m – instalacja z pompą obiegową na zasilaniu
- H >= 0,7 m – instalacja z pompą obiegową na powrocie
Schemat zabezpieczenia kotła w układzie zamkniętym z zewnętrzną wężownicą schładzającą (naczynie schładzające)
Opis elementów schematu układu zamkniętego z zewnętrzną wężownicą
- NS – naczynie schładzające
- ZB – zawór bezpieczeństwa
- RZ – rura z wejściem zimnej wody
- RO – rura odpływu wody
- ZT – zawór termostatyczny
- M + O + ZB – grupa bezpieczeństwa
- M – manometr
- O – odpowietrznik
- ZB – zawór bezpieczeństwa
Schemat i opis instalacji wyposażenia dla zabezpieczenia w układzie zamkniętym z zaworem zabezpieczenia termicznego typu SYR 5067
Opis elementów schematu układu zamkniętego z zaworem SYR 5067
- RZ – rura z wejściem zimnej wody
- RO – rura odpływu wody
- NP – naczynie przeponowe
- ZZT – zawór bezpieczeństwa term. SYR 5067
- CT – czujnik temperatury zaworu SYR 5067
- ZB – zawór bezpieczeństwa
- M + O + ZB – grupa bezpieczeństwa
- M – manometr
- O – odpowietrznik
Schemat i opis instalacji wyposażenia dla zabezpieczenia w układzie zamkniętym z termostatycznym zaworem bezpieczeństwa typu DBV 2
Opis elementów schematu układu zamkniętego z zaworem DBV 2
- RZ – rura z wejściem zimnej wody
- RO – rura odpływu wody
- NP – naczynie przeponowe
- ZB – zawór bezpieczeństwa
- ZZT – zawór bezpieczeństwa term. DBV 2
- M + O + ZB – grupa bezpieczeństwa
- M – manometr
- O – odpowietrznik
Gwarancja na kocioł PELLPAL DUO wynosi 60 miesięcy i liczy się od daty jej wystawienia i zakupu kotła. Gwarancja na kocioł jest udzielana pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań podanych w instrukcji obsługi (patrz załączniki).
Uwaga! Niezapoznanie się i niespełnienie przez użytkownika wymagań podanych w instrukcji obsługi, próba samodzielnej naprawy, ingerencja w konstrukcje kotła i osprzętu, oraz innych przyczyn, niewynikających z winy producenta powoduje utratę gwarancji.
Gwarancją objęty jest również osprzęt montowany do kotła (wentylator, sterownik), lecz na okres i na warunkach zgodnych z kartą gwarancyjną producenta tego osprzętu.
Gwarancja nie obejmuje:
- uszkodzeń mechanicznych powstałych w czasie transportu, montażu, obsługi kotła
- elementów zużywających się w eksploatacji kotła (sznur uszczelniający, uszczelki, zawirowywacze, zawiasy, śruby, nakrętki, bezpiecznik-zawleczka ślimaka, rączki i zaczepy, elementy ceramiczne, deflektor płomienia, powłoki malarskie). Gwarancji nie obejmuje również czynność ich wymiany
- zdarzeń opisanych w „Przyczyny zakłóceń i niedomagań w pracy kotła”
- brak potwierdzenia montażu i zabezpieczenia kotła wg PN-91/B-02413 lub PN-EN 12828:2003
- czynności przewidzianych do wykonania przez użytkownika podanych w instrukcji obsługi
- korozji, wżerów i ubytków materiału kotła spowodowanej niewłaściwą eksploatacją kotła (zachowanie minimalnej temperatury powrotu w kotle - ochrona temperaturowa)
- zniszczeń i ich skutków spowodowanych brakiem zastosowania przewodów kominowych niezgodnych z wymaganiami uwzględniającymi prawdopodobieństwo powstania kondensacji spalin i odpornych na działanie szkodliwych związków chemicznych w tym kwasów.
- uszkodzeń w skutek przekroczenia maksymalnych wartości temperatury i ciśnienia w kotle