Przedstawiamy Państwu nowoczesne i ekonomiczne urządzenie grzewcze na biopaliwo. Kocioł na pellet o mocy 18 kW charakteryzuje się wysoką sprawnością, dzięki której urządzenie jest w stanie ocieplić pomieszczenia znajdujące się na powierzchni dochodzącej do 220 m2, przy jednoczesnym podgrzewaniu wody użytkowej. Wspomnianym biopaliwem jest pellet o średnicy od 6 do 8 mm, który idealnie spełnia wymagania większych domków jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej.
Sprawność kotła na pellet o mocy 18 kW dochodzi do 91,5%, co potwierdzają badania przeprowadzone zgodnie z normą EN 303-5, na których urządzenie grzewcze otrzymało 5 klasę. Klasa energetyczna kotła c.o. to A+, która zaświadcza o energooszczędności i niezwykłej sprawności sprzętu. A to w połączeniu z niskim poziomem emisyjności tlenku węgla, substancji smolistych oraz pyłów (o stopniu niższym od 20 mg/m3) daje możliwość skorzystania z wyższego dofinansowania na wymianę kotła zgodnie z ekoprojektem EcoDesign.
Nowoczesny wygląd, sprawdzona wydajność
Standardowe wyposażenie urządzenia na pellet o mocy 18 kW obejmuje:
- palnik QPELL, który bardzo wydajnie spala biopaliwo,
- wentylator nadmuchowy, który dostarczają powietrze do komory spalania,
- sterownik PellPal PID kolor LCD, który jest odpowiedzialny za rozpalenie, utrzymywanie i kontrolę procesu spalania poprzez regularne dostarczanie opału.
Wyposażeniem kotła na pellet o mocy 18 kW jest sterownik wyposażony w kolorowy i dotykowy wyświetlacz, który jeszcze bardziej ułatwi obsługę urządzenia grzewczego. Kocioł przystosowany jest do pracy w systemie otwartym (układ wyposażony w przelewowe naczynie wzbiorcze), w którym instalacja połączona jest z bezpośrednio z powietrzem gromadzonym w naczyniu. Jeśli jednak pojawi się potrzeba wykorzystania jej w układzie zamkniętym, to niezbędny okaże się zakup dodatkowych elementów w postaci wężownicy schładzającej, zaworu bezpieczeństwa DBV2 i zabezpieczenia termicznego SYR 5067 oraz naczynia przeponowego. Zastosowane urządzenia zniwelują szansę na pojawienie się nadciśnienia, które może być groźne dla założonej instalacji.
Budowa kotła PELLPAL na pellet o mocy 18 kW
Urządzenie grzewcze Pellpal o mocy 18 kW składa się z korpusu wykonanego z atestowanej blachy kotłowej o grubości 5 mm oraz płaszcza wodnego, do którego wykonania użyto tej samej atestowanej stali o tej samej grubości. Kocioł zaprojektowany został z poziomymi kanałami w górnej części urządzenie i miejscem osadzenia palnika pelletowego QPELL w dolnej części urządzenia w drzwiczkach paleniskowych.
Obok kotła tzn. z jego lewej lub prawej strony znajduje się zbiornik na opał, którym jest pellet drzewny. Biopaliwo jakim zasilany jest kocioł PellPal 18 kW znajduje się w koszu wykonanym z blach o grubości 0,8 mm, malowanych proszkowo i łączonych techniką nitowania. Zbiornik na pellet wyposażony jest w 4 nogi, które umożliwiają stabilne i prawidłowe ustawienie kosza z opałem. Standardowa pojemność zbiornika na opał w kotle PellPal 18 kW wynosi 115 kg, objętość 180 litrów co zapewnia bezobsługową pracę urządzenia przez kilka dni.
Do umieszczonego w dolnych drzwiczkach korpusu kotła palnika na pellet QPELL opał dostarczany jest za pomocą podajnika ślimakowego, który pobiera odpowiednią ilość pelletu ze zbiornika i za pomocą rury spiro (pur) zsypuje zadaną dawkę opału do palnika. Rura zsypowa stanowi jednocześnie zabezpieczenie przed cofnięciem się ognia do zbiornika z opałem. Jej specjalna konstrukcja w postaci spiralnie skręconego drutu w oplocie z tworzywa sztucznego zabezpiecza zbiornik przed wstecznym przedostaniem się ognia z palnika.
Pracą kotła steruje mikroprocesorowy regulator pracy kotła PELLPAL PID z kolorowym wyświetlaczem LCD. Posiada on wstępne nastawy urządzenia przystosowane do zdanej mocy grzewczej konkretnego kotła dobrane w taki sposób aby proces rozpalania a w dalszej części palenia i ogrzewania wody w układzie centralnego ogrzewania przebiegał w sposób wydajny i oszczędny. Sterownik posiada funkcję automatycznego rozpalania pelletu w palniku za pomocą znajdującej się w przestrzeni paleniskowej zapalarki.
Sterownik PELLPAL z kolorowym wyświetlaczem LCD 4,3 cala obsługuje:
- podajnik pelletu
- dmuchawę
- siłownik zaworu mieszającego
- pompę c.o. - strefy czasowe na kotle
- pompę ładującą c.w.u. - strefy czasowe c.w.u.
- pompę cyrkulacyjną - strefy czasowe cyrkulacji
- pompę kotłową - ochrony powrotu
- czujnik pogodowy - pogodowe sterowanie układu zaworu mieszającego
- zapalarkę automatyczną do pelletu
- gniazdo USB do aktualizacji oprogramowania sterownika
- wykresy pracy kotła
Algorytm PID w sterowniku PELLPAL PID PELLET LCD
Regulator temperatury PELLPAL PID PELLET posiada funkcję elastycznego spalania, która ogranicza do minimum konieczność kontaktu użytkownika z urządzeniem. Sterownik z algorytmem PID załącza kocioł na taką moc, jaka jest aktualnie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Kocioł grzeje przez cały czas, nie ma przestojów, nie ma również gwałtownych zmian temperatury w kominie oraz w komorze spalania. Temperatura wody wyjściowej jest stabilna. Regulacja mocy kotła odbywa się z krokiem 1%, czyli minimalna moc kotła to 20% aż do maksymalnej mocy czyli 100%. Jeśli temperatura na kotle jest wyższa od zadanej o 5°C kocioł przechodzi w wygasanie. Z kolei gdy temperatura spadnie 5°C poniżej zadanej temperatury na kotle następuje automatyczne rozpalanie. Sterownik automatycznie dobiera pauzę dawki paliwa i czas pracy podajnika oraz ilość powietrza, użytkownik nastawia parametry wyjściowe w sterowniku!
Zalety i korzyści z zastosowania sterownika PELLPAL PID PELLET LCD:
- ekonomia: oszczędność paliwa
- ekologia: niski poziom pyłów i gazów szkodliwych dla środowiska
- niska temperatura spalin
- dłuższa żywotność wymiennika
- intuicyjna obsługa dzięki graficznemu menu
- możliwość aktualizacji oprogramowania
- sterowanie odpopielaniem
Wyposażenie kotła PELLPAL o mocy 18 kW:
- korpus kotła z izolacją
- zbiornik na pellet
- sterownik mikroprocesorowy PELLPAL PID kolor LCD
- palnik pelletu z zapalarką automatyczną
- podajnik opału, pelletu
Dokumentację na wyposażeniu kotła stanowią:
- instrukcja obsługi i montażu kotła PELLPAL na pellet
- instrukcja obsługi sterownika PELLPAL PID kolor LCD
- świadectwo badań kotła - integralna część instrukcji obsługi kotła
- zaświadczenie badań kotła - j.w.
- deklaracja zgodności kotła - j.w.
- karta produktu kotła - j.w.
- karta wymogów w zakresie ekoprojektu - j.w.
- tabliczka znamionowa kotła - umieszczona na urządzeniu grzewczym
- etykieta energetyczna kotła - j.w.
Dostosowanie kotła PELLPAL do pracy w kotłowni
Mając na uwadze różne warunki lokalowe kotłowni istnieje możliwość wyboru strony postawienia zbiornika na opał. Dodatkowo można zmienić stronę otwierania wszystkich drzwiczek kotła. Możliwość zamiany głównych podzespołów w kotle typu PELLPAL jest niewątpliwie bardzo istotnym atutem, który ułatwia zarówno wygodną obsługę a przede wszystkim montaż kotła do instalacji c.o. i instalacji odprowadzania spalin czyli komina. Kolejność montażu wymienionych podzespołów przedstawiono w dokumentacji DTR kotła.
Gwarancja na kocioł wynosi 60 miesięcy i liczy się od daty jej wystawienia i zakupu kotła. Gwarancja na kocioł jest udzielana pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań podanych w instrukcji obsługi (patrz załączniki).
Uwaga! Niezapoznanie się i niespełnienie przez użytkownika wymagań podanych w instrukcji obsługi, próba samodzielnej naprawy, ingerencja w konstrukcje kotła i osprzętu, oraz innych przyczyn, niewynikających z winy producenta powoduje utratę gwarancji.
Gwarancją objęty jest również osprzęt montowany do kotła (wentylator, sterownik), lecz na okres i na warunkach zgodnych z kartą gwarancyjną producenta tego osprzętu.
Gwarancja nie obejmuje:
- uszkodzeń mechanicznych powstałych w czasie transportu, montażu, obsługi kotła
- elementów zużywających się w eksploatacji kotła (sznur uszczelniający, uszczelki, zawirowywacze, zawiasy, śruby, nakrętki, bezpiecznik-zawleczka ślimaka, rączki i zaczepy, elementy ceramiczne, deflektor płomienia, powłoki malarskie). Gwarancji nie obejmuje również czynność ich wymiany
- zdarzeń opisanych w „Przyczyny zakłóceń i niedomagań w pracy kotła”
- brak potwierdzenia montażu i zabezpieczenia kotła wg PN-91/B-02413 lub PN-EN 12828:2003
- czynności przewidzianych do wykonania przez użytkownika podanych w instrukcji obsługi
- korozji, wżerów i ubytków materiału kotła spowodowanej niewłaściwą eksploatacją kotła (zachowanie minimalnej temperatury powrotu w kotle - ochrona temperaturowa)
- zniszczeń i ich skutków spowodowanych brakiem zastosowania przewodów kominowych niezgodnych z wymaganiami uwzględniającymi prawdopodobieństwo powstania kondensacji spalin i odpornych na działanie szkodliwych związków chemicznych w tym kwasów.
- uszkodzeń w skutek przekroczenia maksymalnych wartości temperatury i ciśnienia w kotle