Sterowniki, panele pokojowe, termostaty

Miarkownik ciągu powietrza kominowego regulator REGULUS 3/4 cala

Miarkownik ciągu powietrza kominowego regulator REGULUS 3/4 cala

Miarkownik ciągu REGULUS 3/4 jest automatycznym urządzeniem termostatycznym przeznaczonym do regulacji temperatury w kotłach opalanych paliwem stałym. Głowica termostatyczna regulatora, pod wpływem wahań temperatury wody w kotle, przy pomoc...
103,81 zł

Sterowniki, panele pokojowe, termostaty

Sterowniki, to inaczej urządzenia sterujące. Ich zadaniem jest sterowanie podzespołami podłączonymi do pieca i kontrolowanie ich pracy.

Sterownik pracuje w oparciu o czujniki, które są odpowiedzialne za odczyt danego parametru np. temperatury. Zaprogramowany sterownik odpowiada za regulowanie i utrzymywanie zadanej temperatury na piecu, może zwiększać lub zmniejszać obroty wentylatora w dmuchawie, dzięki czemu ilość dostarczanego powietrza rośnie lub maleje, co bezpośrednio wpływa na cały proces spalania – na jego tempo oraz temperaturę. Realizuje pracę podajnika, pomp podłączonych do układów centralnego ogrzewania m.in. obiegu grzejnego, ciepłej wody użytkowej, cyrkulacji. Może również zmieniać pozycję zaworu mieszającego przez napęd (siłownik), jeżeli układ go posiada. W przypadku regulatora do kotła, w którym spalany jest pellet wykorzystana jest również funkcja rozpalania kotła przez zapalarkę, która jest zainstalowana przy dedykowanym do tego rodzaju paliwa palniku.

Urządzenia te odgrywają istotną rolę w kontrolowaniu oraz zarządzaniu procesem spalania, wytwarzaniu ciepła oraz jego przekazywaniu i rozprowadzaniu. Poza tym odpowiadają za dobór i kontrolę odpowiednich parametrów ekonomicznego i ekologicznego spalania. Sterownik ułatwia kontrolę kotła oraz ułatwia pracę z systemem ogrzewania zamontowanym w domu.

Sterowniki do pieców centralnego ogrzewania umożliwiają zarówno zarządzanie procesem wytwarzania ciepła, jak i rozprowadzaniem go po systemie grzewczym. Ich naczelną funkcją jest taki dobór poszczególnych parametrów, by umożliwić ekonomicznie spalanie i jednocześnie zapewnić użytkownikom komfort cieplny na określonym poziomie. Bez sterowników do pieców trudno nawet wyobrazić sobie kontrolę nad ogrzewaniem domu czy budynku.

W zależności od modelu sterowniki do pieców mogą zarządzać kotłem w podstawowym zakresie (np. proste sterowniki do kotłów na paliwa stałe zarządzające jedynie pompą i wentylatorem), jak również mogą to być wieloczynnościowe sterowniki kotłów c.o., które pozwalają na sterowanie temperaturą w domu nawet przez Internet. 

Wszystkie sterowniki do pieców mają funkcje sterowania pompą c.o. oraz wentylatorem. Za pomocą zwiększania lub zmniejszania obrotów wentylatora do kotła dostarczana jest większa lub mniejsza ilość powietrza, która wpływa na tempo spalania (i co za tym idzie – temperaturę). Sterowanie temperaturą odbywa się za pomocą programatora, który pobiera dane z czujnika (regulatory temperatury kotłów współpracują z termostatami umieszonymi np. w pokoju). Kocioł współpracujący ze sterownikiem do pieca pracuje bardziej ekonomicznie i oszczędnie, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

Z kolei, panele sterujące, to urządzenia, które pozwalają na zdalną pracę ze sterownikiem podłączonym od pieca C.O. Dzięki takiemu panelowi można z powodzeniem kontrolować temperaturę w domu (termostat pokojowy) bądź temperaturę kotła i jego parametry. Współczesne panele sterujące są estetyczne i nie wpływają na wygląd pomieszczeń, gwarantując jednocześnie kontrolę nad procesem ogrzewania i możliwość szybkiego reagowania na wszelkie nieprawidłowości.